Prednison pro alergie – vlastnosti použití

Princip fungování

Všechny procesy v našem těle jsou řízeny chemickými reakcemi, které jsou regulovány řadou hormonů.

Hormony produkované kůrou nadledvin se nazývají kortikosteroidy (z latinského cortex -. “kůra”). Velkou zásluhu na jejich studiu má kanadský lékař Hans Selye. Ve 30. letech 20. století uspořádal řadu pokusů na potkanech a zjistil, že účinek jakýchkoli stresových faktorů – chladu, horka nebo strachu – vyvolávajících jejich reakci je vždy stejný: zvýšená fyzická aktivita a vytrvalost.

V tomto případě se u pokusných zvířat projevilo zvýšení kůry nadledvin a přidělování těchto tělísek jakési neznámé látky.

Tato látka byla později nazvána “kortizon” a stala se první otevřenou skupinou hormonálních steroidů.

Prednison v online lékárně.

O něco později byly nalezeny i další: hydrokortizon, kortikosteron, 11-dehydrokortikosteron, 11-deoxykortizol. Ukázalo se, že mají nejen podobnou strukturu, ale i podobný účinek: ve chvílích stresu aktivují funkce organismu, aby bojovaly s nepříznivými faktory, a potlačují “zbytečné” funkce, které se přímo nepodílejí na řešení problému.

K těm prvním patří činnost srdce, mozku a svalů, k těm druhým proces trávení, zánětlivá reakce, produkce pohlavních hormonů apod.

Po několika letech američtí vědci Hench a Kendall prokázali, že vysoké dávky kortikosteroidů mají výraznou protizánětlivou aktivitu.

Zjistilo se, že v důsledku jejich působení v organismu:

  • zpomaluje proces destrukce buněk;
  • tlumí reakci imunitního systému;
  • snížila se vazba vody v postižených tkáních;
  • snižuje propustnost cévních stěn pro alergeny.

První steroid byl založen na kortizonu a aktivně se používal při léčbě revmatoidních onemocnění. V 50. letech byl nahrazen syntetickým analogem – prednisonem, má vyšší účinnost a méně vedlejších účinků. Seznam indikací pro použití nového léku se rozšířil. Lékaři začali prednison předepisovat při astmatu, k úlevě od těžkých alergických záchvatů (anafylaxe, angioedém), těžkých exacerbací alergických kožních onemocnění (psoriáza, pemfigus, atopická dermatitida, ekzém atd.).

Vlastnosti vnitřní použití

Při aplikaci Prednisonu mají 3 základní pravidla.

A to lék:

  • Nepoužívá se k prevenci;
  • neaplikuje, pokud existuje alternativa v podobě jiného, nesteroidního, léku;
  • používá se pouze na doporučení lékaře.

Vyrábí se Prednison jako masti, tablety, injekce, oční a ušní kapky.

Přiřazení konkrétního přípravku závisí na typu onemocnění, jeho závažnosti a průběhu věku pacienta.

Injekce se používají jako nouzová pomocná opatření při anafylaktickém šoku, akutních záchvatech potravinových alergií, pustulózní lupénce, provázené horečkou. Přípravek se podává intravenózně nebo intramuskulárně každých 4-6 hodin po dobu několika dnů.

Momentální Prednison s angioedémem.

Indikací k užívání tabletových forem léku jsou také těžce probíhající chronická onemocnění, jako je astma nebo kopřivka. U bronchiálního astmatu se hormonální léčba provádí po dobu několika týdnů nebo měsíců.

Dlouhodobé užívání Prednisonu může způsobit, že si tělo zvykne na přísun zevního kortikosteroidu a přestane produkovat vlastní.

Lék se předepisuje v režimu “minipulzů”: následující den, ale dvakrát denně dávka. Tento způsob zabraňuje potlačení funkce kůry nadledvin a snižuje riziko nežádoucích účinků. Po dosažení plánovaného účinku se dávka sníží na minimum, poté se všechny prostředky zruší.

Léčbu prednisolonem kopřivka strávit jako krátký kurz – během 3-4 dnů.

Pomocí kortikosteroidu se přistupuje pouze v případě, že u pacienta nedochází k výraznému zlepšení při užívání antihistaminik.

Lokální léčba

Při alergických onemocněních očních víček, spojivek, zvukovodu, vedlejších nosních dutin vštěpujte předepsaný Prednison 0,3-0,5% roztok po dobu 10-14 dnů. Frekvence aplikace – 3-4krát denně. V závažných případech může lékař doporučit použití přípravku každé 2 hodiny.

V dermatologii se široce praktikuje 0,5% prednisolonová mast. Indikací pro její použití jsou závažné formy zánětlivých a alergických kožních onemocnění, u kterých je nesteroidní terapie neúčinnými zevními prostředky.

Nejčastěji se prednisolonová mast používá u psoriázy, atopické dermatitidy, ekzému, seboroické dermatitidy a pemfigu. Vzhledem k poměrně slabému protizánětlivému účinku léku se doporučuje pouze k léčbě citlivých oblastí kůže obličeje, krku, loketních a kolenních jamek, třísel. Na trup, končetiny a pokožku hlavy lékaři doporučují steroidy aplikovat při vyšší aktivitě.

Aplikujte prostředky přísně předepsané lékařem 3-4krát denně po dobu ne delší než 10 dní. Dávkování se určuje empiricky: má se za to, že 0,5 g masti postačuje k léčbě 2 dospělých osob velikosti dlaně. Odměřit správné množství může pacient pomocí nehtové ploténky ukazováčku. Proužek masti vytlačený z tuby o průměru 5 mm a mající délku od špičky prstu k nejbližšímu kloubu, váží přibližně 0,5 g. Dva proužky (1 g) postačily na pokrytí celé plochy obličeje nebo krku.

Při atopické dermatitidě by měla být mast aplikována ihned po koupeli, bez osušení ručníkem do sucha. Mastný základ pomáhá zabránit odpařování tekutiny přes kůži a chrání ji před vysycháním.

Nedoporučuje se aplikovat mast prednisolon kopřivka a kožní onemocnění, nepodléhající lokální léčbě steroidy (při ichtyóze, růžovém zosteru, vaskulitidě, infekčních patologiích). V těchto případech může použití přípravku nejen zlepšit zdravotní stav pacienta, ale také zhoršit problém.