Mohu užívat Prednison během těhotenství?

Raná stádia těhotenství (13-14 týdnů) – kontraindikace pro jakékoli léky.

V tomto období mohou plod ovlivnit všechny chemické látky. Proto může užívání mnoha léků těhotnými v tomto období způsobit vznik deformací a defektů vnitřních orgánů plodu.

Přítomnost komorbidity však může být důvodem pro jmenování prednisolonu během těhotenství.

Prednisolon je jmenován v případech, kdy je zamýšlený výsledek léčby matky mnohem vyšší než potenciální riziko pro plod. V prvním trimestru těhotenství se prednison předepisuje pouze ze zdravotních důvodů. Před jmenováním prednisolonu je lékař povinen vysvětlit ženě indikace k jeho užívání, očekávaný přínos jeho užívání a potenciální riziko pro plod.

Koupit Prednisone online.

Léčba prednisolonem v těhotenství však může být prováděna pouze se souhlasem většiny těhotných žen.

Indikace pro použití prednisonu během těhotenství

Prednisolon se předepisuje během těhotenství z různých indikací:

 • Vysoké riziko předčasného porodu – jedna z hlavních indikací pro účel prednisolonu ve třetím trimestru těhotenství.
 • V tomto případě glukokortikoidy přispívají ke zrání speciálního materiálu (surfaktantu), který zajišťuje normální funkci dýchacího systému u novorozence.
 • Hyperandrogenismus (zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů u žen, které jsou produkovány v nadledvinách a vaječnících). Tato patologie je častá u polycystických vaječníků a vrozeného ženského – adrenogenitálního syndromu.
 • Hyperandrogenismus přispívá k tonusu dělohy a ztrátě těhotenství. Když plod roste, začíná produkovat vlastní mužské hormony (zejména pokud je plod mužského pohlaví). fetální hormony dále zvyšují hladinu androgenů v těle těhotné ženy, což způsobuje spasmus cév, které vyživují plod, a představuje hrozbu potratu (interrupce).
 • Kortikosteroidy (prednison) pomáhají snižovat tvorbu mužských pohlavních hormonů, takže se předepisují po celou dobu těhotenství. Zároveň provádějí pravidelné sledování hladiny androgenů u žen (stanovení hladiny 17-keto steroidů v moči nebo testosteronu v krvi).
 • Autoimunitní stavy rozvíjející se při některých onemocněních žen (systémový lupus erythematodes, antifosfolipidový syndrom, astma, hepatitida atd). V důsledku toho je plod vnímán jako cizí tkáň. V těle matky se začnou vytvářet protilátky proti plodu podporující potrat (interrupci) nebo dokonce smrt plodu. V tomto případě blokuje tvorbu protilátek prednisolon a přispívá k udržení těhotenství.
 • Těžké alergické reakce u těhotných žen mohou také vyžadovat nasazení prednisolonu v kombinaci s jinými protialergickými léky. Názory zámořských lékařů na jmenování prednisolonu během těhotenství se různí. V Bulharsku, stejně jako v Rusku, se používá k léčbě potratu jmenování prednisolonu. jmenování prednisolonu k léčbě habituálního potratu se v zemích západní Evropy nepraktikuje.
 • Vliv prednisolonu na těhotenství názor lékaře na tuto problematiku je nejednoznačný.
 • V klinické praxi se objevují zprávy o vzniku placentární insuficience, nízké hmotnosti novorozence, a dokonce úmrtí plodu při jmenování těhotné prednisolonem. Existují však údaje vyvracející škodlivý a abortivní účinek prednisonu na plod.
 • Pozorování místních lékařů z posledních let ukázala, že podávání prednisonu v nízkých dávkách nezpůsobuje vrozené vady dítěte, až po psychofyzické zaostávání. Bezpečnostním klíčem k léčbě je jasné a důsledné provádění všech návštěv lékaře a včasných kontrolních vyšetření. Stejné výsledky získala pojišťovna v Michiganu Medicaid při analýze výsledků těhotenství v případech jmenování prednisolonu. Obecně na Západě nepovažují za bezpečné užívání prednisonu během těhotenství. Uznává možnost jmenování glukokortikosteroidů pouze pod hrozbou předčasného porodu.

Přípravky prednisolonu

Prednisolon používaný v těhotenství se vyrábí v těchto lékových formách:

 • tablety (1 mg, 5 mg, 20 mg);
 • injekční ampule (30 mg a 25 mg v 1 ml) – pro intramuskulární a intravenózní podání;
 • oční kapky (0,5% roztok);
 • mast (0,5 %) – k zevnímu použití.

Těhotným ženám mohou být v případě potřeby určeny jakékoli lékové formy prednisolonu, ale pouze v případech, kdy je očekávaný výsledek vyšší než riziko expozice plodu.

Prednisolon podávaný v případě potřeby při léčbě matky a pro účinky na plod při hrozbě předčasného porodu – další kortikosteroidy (metilpred nebo dexametazon). Je to dáno tím, že placenta je prednisolonem ničena z velké části a ostatními léky z 50 %.

Prednison pro dlouhodobé užívání je určen v tabletách a v případě nouze – v injekcích.

Předepsaná dávka prednisolonu by se měla užívat ve striktně stejnou dobu ráno po jídle. V žádném případě nelze samostatně měnit dávku a čas jejího příjmu.

Prednisolonová mast patří do 1. třídy hormonálních mastí – to znamená se slabým účinkem. Mast se používá k zevní léčbě lupénky, ekzému, atopické dermatitidy, neurodermatitidy. Těhotné ženě lze mast aplikovat, pokud očekávaný výsledek převáží nad možným rizikem pro plod, tj. ve výjimečných případech.

Může se jednat o situaci, kdy se u ženy před užíváním takové lokální léčby a jejím zrušením objevilo prudké zhoršení. Může se jednat o případ akutního alergického nebo zánětlivého procesu při absenci účinku jiných léků.

Léčba by měla být omezena na malé oblasti kůže a časově krátkodobá.

Zrušení masti po obdržení účinku postupně (snížení množství masti najednou, frekvence aplikace masti na kůži, prodloužení intervalu mezi aplikacemi) – podle pokynů lékaře.

Podle návodu není přípravek Terzhinan, jehož součástí je prednisolon, nebezpečný pro těhotné ženy, protože bylo zjištěno, že se nevstřebává do krevního oběhu, a proto nemá žádný vliv na plod. Doporučení obsahují Terzhinan ruští lékaři pro léčbu bakteriální vaginózy u těhotných žen od druhého trimestru těhotenství. Používá se ve formě vaginálních tablet. Prednisolonové oční kapky by měly být v těhotenství také podávány s velkou opatrností a v krajním případě se kvůli spojivkové dutině může prednisolon vstřebat do krevního oběhu.

Názory na používání prednisolonu v těhotenství

Dostupné online recenze žen užívajících prednison během těhotenství ve většině případů popisují příznivý výsledek těhotenství a narození zdravého donošeného dítěte. Takové případy jsou popisovány i při užívání prednisonu v prvním trimestru těhotenství, během těhotenství. Ale v řadě komentářů a uváděny případy potratu a předčasného porodu. I když to byla příčina potratu (příjem prednisolonu nebo základní stav těhotné ženy) – je těžké posoudit. Popisujeme případ dítěte se zvýšeným růstem ochlupení po celém těle. Obecně lze říci, že příznivé recenze na užívání prednisolonu během těhotenství převažují nad negativními. Před použitím je třeba se poradit s odborníkem.