Prednisolon: návod k použití, indikace

Několik produktů se může pochlubit takovým počtem indikací a možností, ale nemají mnoho produktů, jako jsou závažné vedlejší účinky, kontraindikace, varování.

Jaký druh léku – prednisolon?

Prednison je hormonální lék.

Mnohé z nás při vyslovení pojmu “hormonální přípravek” okamžitě přepadne touha jej užívat. Nespěchejte však s otočením stránky.

Při šikovném užívání hormonálních léků může být velkým přínosem. Je tak možné minimalizovat nežádoucí účinky užívání těchto prostředků. Prednisolon působí na centrální nervový systém a tímto vlivem pokrývá celé lidské tělo.

Prednison za nízkou cenu.

Prednisolon snižuje zánět, potlačuje činnost imunity, zmírňuje alergické reakce a také vypuzuje toxické látky z těla.

Prednisolon ovlivňuje činnost některých částí mozku a potlačuje tvorbu některých hormonů.

Tento vliv ovlivňuje chemické složení krve. Snižuje počet lymfocytů a eozinofilů – ukazatelů zánětu v těle, ale zvyšuje počet červených krvinek.

Působením na tvorbu bílkovin v těle prednisolon potlačuje alergické reakce a zánětlivé procesy. Přiřaďte prednisolon při kloubních potížích, včetně onemocnění kloubů, vyvolaných infekcí, průduškového astmatu, rakoviny krve. Při porušení chemického složení krve, způsobeném infekcemi.

Dobrý účinek má použití prednisolonu při různých kožních onemocněních interního charakteru, jako jsou ekzémy, lupénka a neurodermatitida.

Byly provedeny testy účinnosti prednisolonu na játra a ledviny. Vzhledem k tomu, že potlačuje činnost makrofágů prednisolonu a působení lokální imunity, lze jej použít k léčbě některých autoimunitních onemocnění.

Pokud máte oční onemocnění, jako je zánět spojivek neinfekční etiologie, zánět v rohovce, skléře nebo oční kouli.

Pokud jste podstoupili nějaký chirurgický zákrok na očním bulbu nebo jste si ho poranili, prednisolon může snížit zánět a podpořit rychlé hojení.

Prednisolon se dokonale vstřebává do těla. Rychle se dostává do krevního oběhu a nejvyšší počet v krvi pozorujeme po půl hodině po podání. Zpracovaný prednisolon játry a je z těla vyloučen o tři hodiny později.

Pokud se podává velké množství léku, může výrazně zvýšit tělesnou hmotnost, narušit činnost nadledvinek, v žaludku se zvyšuje syntéza žaludečních šťáv, což může vést ke vzniku vředů.

Užívání prednisonu vytěsňuje z těla soli některých prvků, které mohou vyvolat rozvoj osteoporózy u dospělých a poruchy růstu u dětí.

Možná je trvalá zvýšená hladina krevního tlaku, zvyšuje se srážlivost krve. Užívání prednisonu může mít nepříznivý vliv i na oči. To má za následek výskyt šedého zákalu a latentního glaukomu. Vzhledem k tomu, že prednisolon potlačuje imunitní systém, může se jakékoliv, i to nejmenší škrábnutí dlouho hojit, může začít vezikulovat.

Často můžete onemocnět nachlazením a virovým onemocněním, stejně jako jakýmkoli jiným infekčním onemocněním.

Při dlouhodobém užívání ve vysokých dávkách může dojít k poškození centrálního nervového systému, což se projeví duševními poruchami. Prednisolon používejte pouze na lékařský předpis a pod jeho stálým dohledem. Pak se počet nežádoucích účinků sníží na minimum.

Před použitím je třeba se poradit s odborníkem.

Prednisolon při alergiích: indikace k použití a nežádoucí účinky

V současné době trpí alergiemi přibližně 20 % populace. Ta může být způsobena čímkoli. Prach, kvetoucí rostliny, potraviny, dokonce i slunce, všechny tyto faktory mohou vyvolat toto nepříjemné onemocnění. Farmaceuti již mnoho let vyvíjejí nové léky. Mezi nimi má prednisolon dobrý terapeutický účinek.

Jedná se o výjimečný lék, který dobře zvládá alergické reakce. Prednisolon odstraňuje zánět, pomáhá imunitnímu systému bojovat s nemocí, odstraňuje otok sliznic.

Uvolňovací forma, složení, balení

Prednisolon je dostupný ve 4 formách – tablety, injekce, mast, kapky. Tablety jsou bílé barvy. Obsahují léčivou látku prednisolon 5 mg a další složky – škrob, stearan vápenatý, laktózu. Jsou baleny v blistrech po 10 kusech, zabalených v kartonových krabičkách po 10, 20, 30, 50, 60, 100 tabletách.

Injekční roztok má průhlednou barvu s mírně nažloutlým nádechem. Léčivou látku představuje prednisolon, pomocné látky – nikotinamid, hydroxid sodný, metabisulfát sodný, voda na injekci. Ampulka z tmavého skla obsahuje 1 ml léku, balení tvoří plastové palety po 3 kusech a vložené do kartonových krabiček.

Mast 0,5 % se skládá ze základní látky (na 100 g masti 0,5 g prednisolonu) a pomocných složek – glycerolu, vazelíny, kyseliny stearové, nipaginu, nipazolu, emulgátoru č. 1, vody. Vyrábí se v tubách po 10 g. 0,5% kapky se uvolňují ve formě bílé suspenze o objemu 5 ml. Rozlévá se do lahviček s dávkovačem a vkládá se do kartonového obalu. Léčivou látkou je prednisolon.

Farmakologie

Přípravek je syntetický steroidní hormon z podtřídy kortikosteroidů, který je produkován kůrou nadledvin. To je dáno jeho protizánětlivými, protialergickými a protiexsudativními vlastnostmi. Lék inhibuje funkci bílých krvinek a makrofágů. Zastavuje pohyb leukocytů do místa zánětu. Pomáhá stabilizovat lysozomální buňky snížením koncentrace proteolytických bílkovinných molekul v zanícené oblasti. Snižuje ztenčení kapilár.

Farmakokinetika

Při vnitřním užití se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu. Nejvyšší koncentrace v krvi je dosaženo po 1,5 hodině. Po intravenózním podání stačí půl hodiny. Lék se vylučuje ledvinami.

Mechanismus účinku

Veškeré procesy probíhající v lidském těle jsou regulovány chemickými reakcemi, které jsou řízeny hormony. Mají podobnou strukturu a působí prakticky stejně. Během stresové situace aktivují ochranné funkce, které jsou zaměřeny na boj proti příčině přepětí. Vyšlo najevo, že jejich působení: zastavuje destrukci buněk; potlačuje účinky imunitního systému; snižuje přilnavost vody k poškozeným tkáním; omezuje průchod alergenů cévami.

Indikace k použití

Rozsah použití léku je dostatečně široký. Předepisuje se při následujících onemocněních:

 • bronchiální astma;
 • akutní a chronická alergická onemocnění;
 • jakýkoli druh šoku;
 • otoky mozku;
 • akutní nedostatečnost nadledvin;
 • revmatoidní artritida, lupus erythematodes;
 • ekzém, dermatitida, lupénka;
 • akutní hepatitida, jaterní kóma;
 • Addisonova choroba;
 • konjunktivitida, blefaritida;
 • zánět rohovky, oční koule;
 • po operaci očí.

Prednisolon a dexamethason

Pokud si přečtete návod k použití přípravku Dexamethason, zjistíte, že indikace jsou naprosto stejné. I on má stejně jako Prednisolon protizánětlivé, protialergické, protišokové a protitoxické účinky. Pouze lékař však může říci, který lék je vhodný v každém konkrétním případě.

Pokyn

Tabletová forma léku je předepsána k vnitřnímu podání. Zapíjí se vodou, přičemž tabletu nelze žvýkat. Obvyklá dávka pro dospělé je 20-30 mg denně. Postupem času se snižuje na 5-10 mg. Denní dávka u dětí na začátku léčby předpokládá 2 mg přípravku na 1 kg tělesné hmotnosti dítěte. Dělí se 4-6krát.

Ukončení léčby tímto přípravkem by mělo probíhat plynule, s postupným snižováním dávky. Intravenózní podání je povoleno pouze v případě, že je nutné zastavit šokový záchvat.

U dospělých se Prednisolon podává intramuskulárně nebo se podává kapátkem.

Rychlost injekce by měla být velmi pomalá. Dávka léku se pohybuje v číslech 1-3 ml, v kritických případech ji lze zvýšit na 5-10 ml.

U dětí je povoleno zavádění roztoku intramuskulárně. Dávka pro věkovou skupinu od 2 měsíců do jednoho roku je 2-3 mg na kilogram tělesné hmotnosti.

Dětem od jednoho roku do 14 let se předepisují 2 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Injekci můžete opakovat po 30 minutách.

Kapky se používají 3krát denně. Obvykle se do jednoho očního důlku vstříknou 2 kapky přípravku.

Mast se nanáší v tenké vrstvě na postižené místo 1-3krát během dne.

Při používání léku je třeba znát některá pravidla:

V žádném případě nepoužívejte lék k profylaktickým účelům;

Léčba by měla probíhat pod dohledem ošetřujícího lékaře;

Pokud existuje alternativní způsob léčby nesteroidními léky, Prednisolon se nepoužívá.

Cena přípravku Prednisolone

Prednisolon je poměrně levný lék. Jeho cena se pohybuje v rozmezí 0,5-3 amerických dolarů. Je to dáno formou léku a množstvím v balení.

Podmínky uchovávání>

Prednisolon se uchovává při teplotě nejvýše +25 stupňů, na suchém místě, kam se nedostane dítě. Doba použitelnosti je 24 měsíců.

Nákup přípravku Prednisolone v lékárně

Ke koupi léku je třeba předložit lékařský předpis. Prednisolone si můžete koupit i bez lékařského předpisu v internetové lékárně.

Analogy

Existují léky s podobnou farmakologií a aplikací.

 1. Dexamethason. Předepisuje se u téměř stejných onemocnění jako prednisolon. Cena léku online je 0,5-1 USD.
 2. Hydrokortizon. Má protialergické, protizánětlivé vlastnosti. Cenová politika léku je od 0,2 do 1 amerického dolaru.