Czy mogę stosować Prednisone w czasie ciąży?

Wczesne stadium ciąży (13-14 tydzień) – przeciwwskazanie do stosowania jakichkolwiek leków.

W tym okresie płód może wpływać na wszelkie substancje chemiczne. Dlatego stosowanie wielu leków w ciąży w tym okresie może powodować rozwój deformacji i wad narządów wewnętrznych płodu.

Jednakże, obecność comorbidity może być podstawą do powołania prednizolonu w czasie ciąży.

Kup Prednizon online.

Prednizolon jest wyznaczany w przypadkach, gdy zamierzony efekt leczenia matki jest znacznie wyższy niż potencjalne ryzyko dla płodu. W pierwszym trymestrze ciąży prednizon jest przepisywany tylko z powodów zdrowotnych. Przed podaniem prednizolonu lekarz ma obowiązek wyjaśnić kobiecie wskazania do jego stosowania, oczekiwane korzyści z jego stosowania oraz potencjalne ryzyko dla płodu.

Ale leczenie prednizolonem w czasie ciąży może być prowadzone tylko za zgodą większości kobiet w ciąży.

Wskazania do stosowania prednizonu w czasie ciąży

Prednizolon przepisywany w czasie ciąży z różnych wskazań:

 • Wysokie ryzyko przedwczesnego porodu – jedno z głównych wskazań do celu stosowania prednizolonu w trzecim trymestrze ciąży.
 • W tym przypadku, glikokortykoidy przyczyniają się do dojrzewania specjalnego materiału (surfaktant), aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego u noworodka.
 • Hiperandrogenizm (podwyższony poziom u kobiet męskich hormonów płciowych, które są produkowane w nadnerczach i jajnikach). Patologia ta jest częsta w policystycznych jajnikach i wrodzonym zespole adrenogenitalnym kobiet.
 • Hiperandrogenizm przyczynia się do napięcia macicy i utraty ciąży. Kiedy płód rośnie, zaczyna produkować własne męskie hormony (zwłaszcza jeśli płód jest płci męskiej). Hormony płodowe dodatkowo podnoszą poziom androgenów w organizmie kobiety ciężarnej, powodując skurcz naczyń krwionośnych odżywiających owoc i stwarzają zagrożenie poronienia (miscarriage).
 • Kortykosteroidy (prednizon) pomagają ograniczyć powstawanie męskich hormonów płciowych, dlatego przepisywane są na cały okres ciąży. Jednocześnie należy prowadzić regularną kontrolę poziomu androgenów u kobiet (oznaczanie poziomu 17-keto sterydów w moczu lub testosteronu we krwi).
 • Stany autoimmunologiczne rozwijające się w niektórych chorobach kobiet (toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy, astma, zapalenie wątroby itp.) W wyniku tego płód jest postrzegany jako obca tkanka. W organizmie matki zaczyna produkować przeciwciała do płodu promowanie aborcji (poronienie) lub nawet śmierć płodu. W tym przypadku, blokuje produkcję przeciwciał prednizolonu i przyczynia się do utrzymania ciąży.
 • Ciężkie reakcje alergiczne u kobiet w ciąży mogą również wymagać przypisania prednizolonu w połączeniu z innymi lekami przeciwalergicznymi. Zamorskie opinie lekarzy na temat powołania prednizolonu w czasie ciąży mieszane. W Bułgarii, jak w Rosji, używane leczenie poronienia powołania prednizolonu. powołanie prednizolonu do leczenia nawykowe aborcji nie jest praktykowane w krajach Europy Zachodniej.
 • Wpływ prednizolonu na ciąży lekarza opinii na ten temat jest niejednoznaczne.
 • W praktyce klinicznej, istnieją doniesienia o pochodzeniu niewydolności łożyska, niska waga noworodka, a nawet śmierć płodu w powołaniu ciąży prednizolonu. Ale są dane, aby obalić szkodliwe i abortifacient wpływ prednizonu na płód.
 • Obserwacje miejscowych lekarzy w ostatnich latach wykazały, że podawanie prednizonu w małych dawkach nie powoduje wad wrodzonych u dziecka, do niedorozwoju psychofizycznego. Bezpieczeństwo kluczem do leczenia jest jasne i ścisłe wykonanie wszystkich wizyt lekarskich i terminowych badań kontrolnych. Te same wyniki zostały uzyskane przez firmę ubezpieczeniową w Michigan Medicaid podczas analizy wyników ciąży w przypadkach powołania prednizolonu. Generalnie, na Zachodzie nie uważa się za bezpieczne stosowanie prednizonu w czasie ciąży. Uznaje się możliwość powołania glikokortykosteroidów tylko pod groźbą przedwczesnego porodu.

Formy prednizolonu

Prednizolon stosowany w ciąży produkowany jest w takich postaciach dawkowania:

 • tabletki (1 mg, 5 mg, 20 mg);
 • ampułki do wstrzykiwań (30 mg i 25 mg w 1 ml) – do podawania domięśniowego i dożylnego;
 • krople do oczu (roztwór 0,5%);
 • maść (0,5%) – do stosowania zewnętrznego.

U kobiet w ciąży można w razie potrzeby stosować dowolne postacie dawkowania prednizolonu, ale tylko w przypadkach, gdy oczekiwany skutek jest większy niż ryzyko narażenia płodu.

Prednizolon podawany w razie potrzeby w leczeniu matki oraz ze względu na wpływ na płód, gdy istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem – inne kortykosteroidy (metilpred lub deksametazon). Wynika to z faktu, że łożysko jest zniszczone prednizolonu w dużej mierze, a inne leki – 50%.

Prednizon do długotrwałego stosowania jest przypisany do tabletek, a w nagłych wypadkach – w zastrzykach.

Prednizolon przepisana dawka powinna być podjęta w ściśle tym samym czasie w godzinach porannych po posiłku. W żadnym wypadku nie można samodzielnie zmieniać dawki i czasu jej przyjmowania.

Prednizolon maść należy do klasy 1 maści hormonalnych – czyli o słabym działaniu. Maść jest stosowana w leczeniu łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry, neurodermitis zewnętrznie. U kobiet w ciąży maść można stosować, gdy oczekiwany skutek przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu, czyli w wyjątkowych przypadkach.

Może to być sytuacja, kiedy kobieta przed podjęciem takiego leczenia miejscowego, a jego zniesienie pojawiło się ostre zaostrzenie. Może to być przypadek ostrego procesu alergicznego lub zapalnego przy braku działania innych leków.

Leczenie powinno być ograniczone do małych obszarów skóry i krótki czas trwania w czasie.

Odstawić maść po otrzymaniu efektu stopniowo (zmniejszyć ilość maści na raz, częstotliwość stosowania maści na skórę, wydłużając odstępy między aplikacjami) – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zgodnie z instrukcjami, lek Terzhinan, który zawiera prednizolon, nie jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ stwierdzono, że nie jest wchłaniany do krwiobiegu, a zatem nie ma wpływu na płód. Zalecenia obejmują Terzhinan rosyjskich medyków do leczenia bakteryjnej waginozy u kobiet w ciąży od drugiego trymestru ciąży. Stosuje się go w postaci tabletek dopochwowych. Prednizolon krople do oczu należy również podawać w ciąży z dużą ostrożnością, a w skrajnych przypadkach, ze względu na jamę spojówkową prednizolon może być wchłaniany do krwiobiegu.

Opinie na temat stosowania prednizolonu w ciąży

Dostępne online opinie kobiet przyjmujących prednizon w czasie ciąży, w większości przypadków opisują korzystny wynik ciąży i urodzenie zdrowego, pełnoletniego dziecka. Takie przypadki są opisane, nawet gdy biorąc prednizon w pierwszym trymestrze ciąży, w czasie ciąży. Ale w wielu komentarzach i odniósł się do przypadków poronienia i przedwczesnego porodu. Chociaż to było przyczyną poronienia (otrzymać prednizolon lub choroby podstawowej kobiety w ciąży) – jest trudne do oceny. Opisujemy przypadek dziecka z zwiększonym wzrostem włosów na całym ciele. W ogóle możemy powiedzieć, że korzystne opinie na temat stosowania prednizolonu w czasie ciąży przeważają nad negatywnymi. Przed użyciem, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.