8 vedlejších účinků prednisonu + jak je minimalizovat

Ať už vás napadl jedovatý břečťan, nebo máte příznaky zánětlivého střevního onemocnění, které ovlivňují kvalitu vašeho života, užívání prednisonu může změnit pravidla hry. Má to však háček: Prednison je známý řadou vedlejších účinků, které se pohybují od nepříjemných až po nesnesitelné.

Co je prednison?

Prednison je silný protizánětlivý steroid a všelék, který se předepisuje k léčbě stavů, jako jsou např:

  • Jedovatý břečťan.
  • Bolesti v krku.
  • Záněty v různých částech těla.
  • Zánětlivé artritické stavy, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida a polymyalgia rheumatica.
  • IBD, včetně Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.

Prednisone bez lékařského předpisu v České republice.

Prednison napodobuje kortizol, hormon “boje nebo útěku” vašeho těla. Mezi mnohé úkoly kortizolu patří udržovat zánět na uzdě. “Když používáme prednison jako léčbu, obvykle se snažíme buď přímo snížit zánět, nebo zmírnit zánětlivou reakci těla,” říká doktor Ford.

Jak čelit nežádoucím účinkům prednisonu

Kompromitovaný imunitní systém

Ukazuje se, že největší přednost prednisonu je zároveň jeho největší slabinou. Právě účinek, díky němuž je prednison tak účinný – jeho schopnost utlumit imunitní systém a zmírnit příznaky – může také vést ke zvýšenému riziku onemocnění a infekcí, protože obranyschopnost vašeho těla je nízká.

Co můžete dělat: Dodržujte návyky zdravého životního stylu, včetně dostatku spánku a zdravého stravování. “Chovejte se k sobě dobře,” říká doktor Ford. “Cokoli, co můžete udělat pro to, abyste zůstali zdraví, vám prospěje a sníží některé problémy spojené s prednisonem.”

Zadržování tekutin

Zadržování tekutin je jedním z nejznámějších nežádoucích účinků prednisonu. “Častý je tzv. měsíční obličej, což je otok obličeje, který se může objevit po dlouhodobém užívání steroidů,” poznamenává doktor Ford. “Můžete mít také otoky nohou a středu těla.”

Co můžete dělat: “Prednison mění způsob, jakým tělo zpracovává sůl, takže držení diety s nízkým obsahem soli může do určité míry pomoci,” říká. “A cvičení může pomoci udržet nadváhu.”

Hyperaktivita

Prednison sice není stimulant, ale může způsobit, že se budete cítit ostražitější nebo nervóznější. “Ve skutečnosti spánek nenarušuje, ale někteří pacienti zjistili, že je udržuje vzhůru, i když nechtějí,” říká doktor Ford.

Co můžete dělat: “Pokud je to možné, doporučujeme vzít si celou dávku ráno,” doporučuje. “Pak doufejme, že pocit mimořádné bdělosti do spánku odezní.”

Žaludeční potíže

Prednison může způsobit gastrointestinální příznaky, pokud jej užijete nalačno.

Co můžete dělat: Tohle je docela jednoduché: Vezměte si dávku s jídlem.

Vysoká hladina cukru v krvi

Pokud máte obvykle normální hladinu cukru v krvi, zařaďte tento nežádoucí účinek do kolonky nic hrozného. Pokud však patříte mezi miliony Američanů s cukrovkou, je třeba si na něj dát pozor.

Co můžete dělat: Pokud máte cukrovku, zdvojnásobte kontrolu a sledování hladiny cukru v krvi. A pokud dostáváte prednison a léky na cukrovku od různých lékařů, ujistěte se, že o sobě navzájem vědí.

I tyto zdravé návyky mohou ovlivnit hladinu vašeho cukru:

  • Používejte strategie (např. meditaci), jak se vyrovnat se stresem a snížit ho.
  • Jezte více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a nízkotučného nebo odtučněného mléka a sýrů.
  • Buďte aktivní – snažte se cvičit většinu dní v týdnu.
  • Dostatečně odpočívejte (ideálně sedm až devět hodin každou noc).

Vysoký počet bílých krvinek

Je zajímavé, že prednison zvyšuje počet bílých krvinek v laboratorních testech, říká Dr. Ford. Jedná se o buňky imunity, které vás chrání před nemocemi. “Děje se to, že prednison uvolňuje bílé krvinky z vašich tkání do krevního oběhu. Při krevním testu se jejich počet zvýší, protože se tam ‘přestěhovaly’. Skutečný počet bílých krvinek se však nezvyšuje, takže je s největší pravděpodobností v pořádku.”

Co můžete udělat: Nadechněte se a zůstaňte v klidu. Nemusíte nic dělat (pro jednou!).

Úbytek hustoty kostí

Dlouhodobé užívání steroidů (déle než měsíc) může vést ke ztrátě hustoty kostí, což také zvyšuje riziko zlomenin kostí. Někteří pacienti ztratí během prvních šesti měsíců léčby až 10 % až 20 % kostní hmoty.

Co můžete udělat: Poraďte se se svým lékařem o svém osobním riziku. “Obvykle začínáme se screeningem hustoty kostní hmoty ve věku 65 let. Pokud je však někdo mladší a užívá chronicky prednison, provedli bychom vyšetření hustoty kostí dříve a v případě potřeby zahájili léčbu osteoporózy.”

Příznaky související s náladou

Problémy s náladou mohou souviset s tím, že prednison má sklon dodávat vám energii. “Může se dostavit počáteční pocit nabuzení motoru, po kterém následuje útlum,” poznamenává Dr. Ford. “Dlouhodobě si nemyslíme, že by způsoboval depresi, ale rozhodně může způsobit větší proměnlivost nálady.”

Co můžete udělat: Lékař vám může změnit dávku nebo přidat jiný lék, aby se vyrovnal s případnými účinky na vaši náladu. A informujte o tom své blízké, aby vám mohli poskytnout další podporu, kterou potřebujete.

Jak dávkování prednisonu ovlivňuje nežádoucí účinky

Většina vedlejších účinků steroidů se objevuje pouze tehdy, když lidé užívají prednison dlouhodobě. Při nechronických problémech jej můžete užívat pouze několik týdnů.

“Snažíme se také začít s vysokou dávkou a pak ji rychle snížit, což také minimalizuje nežádoucí účinky,” vysvětluje Dr. Ford. “Tímto způsobem získáte výhodu silného protizánětlivého výbuchu, který reakci zklidní. Prednison pak zůstane v těle dostatečně dlouho v nižších dávkách, aby se celá reakce mohla vypnout.”

Při dlouhodobějším předepisování mohou lékaři dávky postupně snižovat, aby byly co nejnižší a nevrátily se příznaky. “Obvykle se snažíme o dávku, která je asi 5 až 7 miligramů denně,” říká doktor Ford.

“Snažíme se, aby dávka zhruba odpovídala tomu, kolik kortizolu tělo produkuje, i když mnoho pacientů bude užívat vyšší nebo nižší dávku.”

Správné dávkování prednisonu pomáhá tělu pracovat na plné obrátky a snižuje možné vedlejší účinky. Pokud se však dostanete do bodu, kdy se příznaky dostaví, neznamená to, že ho již nemusíte užívat.

“Nepřestávejte prednison užívat, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem,” varuje doktor Ford. “Jeho náhlé vysazení pravděpodobně vyvolá návrat příznaků, které se snažíme kontrolovat.”